четвртак, 31. мај 2012.

БЕСЕДА НА ХРАМОВНУ СЛАВУ, Ниш 2012.



Епископ Акакије
БЕСЕДА НА ХРАМОВНУ СЛАВУ
СИПЦ парохија светих равноапостолних
цара Константина и царице Јелене,
Ниш 2012.

Родно место светог равноапостолног цара Константина је наш српски град Ниш. Он се родио на неких 300 година после Христа. До појаве овог благоразумног и богомпросвећеног цара Константина хришћане су по целом тада познатом свету – Римској многобожачкој империји најсвирепије прогонили, мучили и немилосрдно убијали. Цар Константин је од малена био упознат са хришћанством јер су му и отац и мајка били притајени симпатизери хришћанске вере. При једном одлучујућем рату он се обрати хришћанском Богу за помоћ и угледа чудесно знамење на небу - светао крст испод кога је писало са овим ћеш победити. Он одмах нареди да се пред целом војском носи велико богато украшено крсно знамење, а да сваки војник на своме шлему и штиту изобрази крст. На такав начин он ступи у бој и непријатеља порази. Оваквим посебним Божијим промислом при крају трећег века прогона хришћана Константин постаде цар западног дела римске империје.

петак, 25. мај 2012.

Беседа Владике Акакија на Ћирилометодијевдан 2012.




БЕСЕДА НА ПРЕСТОЛНИ ПРАЗНИК
ЋИРИЛОМЕТОДИЈЕВСКОГ МАНАСТИРА – Врдник
Спасовдан 2012.

Прошле године прославили смо петнаестогодишњи јубилеј нашег скромног Ћирилометодијевског манастира, места у коме се у Србији Истинско Православље, за већину света неприметно родило. Није случајно што је ова мала али драгоцена духовна оаза на територији већ деценијама у назад запуштене, а некада славне и плодне српске земље, посвећена равноапостолној браћи светим Ћирилу и Методију. Премилосрдни и човекољубиви Бог, приклони небеса и сиђе на земљу и својим Божанским учењем и голготском жртвом просвети род људски познањем истине. Он посла по васељени своје ученике свете апостоле, рекавши им: идите и научите све народе крстећи их у име Оца и Сина и Светога Духа. Али пошто сами апостоли не просветише светлошћу Христове науке наше словенске претке, то ова света браћа промислом Божијим, апостолски труд на словенској њиви Господњој усрдно наставише, што сами, што њихови ученици. Њихов главни труд беше описмењавање словенских народа, тј. њихово оспособљавање да у себе приме Реч Божију. Словенски језик је за разлику од других језика света јединствен по томе што је створен у сврху проповеди Речи Божије. Прве речи написане овим богонадахнутим језиком беху: ИСКОНИ БЈЕ СЛОВО, И СЛОВО БЈЕ К БОГУ, И БОГ БЈЕ СЛОВО, тј. први стих светог Јеванђеља по Јовану: У почетку беше Реч, и Реч беше у Бога, и Реч беше Бог. Од тога тренутка кренула је незадржива бујица словенске речи која је донела Словенима почетак духовног просвећења, писмености и образовања. Тако преци наши бише просвећени.

Слава Ћирилометодијевског СИПЦ манастира на Фрушкој Гори

Дана четвртка 12. маја по отачком календару торжествено је прослављена манастирска слава св. равноапостолних Ћирила и Методија у нашем СИПЦ манастиру на Фрушкој Гори (Врдник). Ове године велики празник светог Вазнесења Господњег поклопио се са овом манастирском славом тако да је славље било заиста сугубо. Архијерејску литургију уз призлуживање клира служио је његово преосвештенство Владика Акакије. Овом приликом Владика Акакије је за потребе овог манастирског храма, који уједно служи и као парохијски храм, произвео у први степен свештенства - чтеца брата Илију из Новог Сада. Владика Акакије је на празничној литургији произнео и веома упечатљиву беседу о светој равноапостолној браћи Ћирилу и Методију као просветитељима словенских народа. Истакао је да чувању црквенословенског језика као богослужбеног од веома великог значаја за очување Словенског православља као и о строгом очувању српске ћирилице уз апел свим родитељима да своју децу на првом месту уче ћирилицу као свој матерњи језик. Док се латиница може учити као страни интернационални језик.

У наставку објављујемо неколико фотографија са овогодишње славе:
Дочек архијереја

среда, 23. мај 2012.

Новокалендарски зилот митрополит пирејски Серафим



Осврт на трагикомичне анатеме
 произнесене од стране новокалендарског 
митрополита пирејског Серафима
 на Недељу Православља 2012.


Током овогодишње прославе Недеље Православља новокалендарски ревнитељ православља (апсурд!) Митрополит пирејски Серафим Мендзелопулос театрално је возгласио, између осталог и анатеме против Римског папе Бенедикта, против Лутера, Калвина, Мухамеданаца, Јевреја, али и екуменизма! (погледај)

Чини се невероватним да је пирејски новокалендарски митрополит анатемисао чак и друге религије! Екскомуницирао је из Цркве оне који никада нису били Њени чланови! Изгледа да Свети Оци нису правилно поступили када су пропустили да анатемишу Јевреје и идолопоклонике тог времена. Срећом, Бог је сада просветио овог новокалендарског зилота да то учини након 20 векова чекања!

четвртак, 10. мај 2012.

ЖИТИЈЕ ПРЕП. АКАКИЈА




Од редакције блога СрбинИП:
На молбу наших читалаца објављујемо житије преп. Акакија, небесног заступника нашег Владике Акакија. Житије је преузето из "Житија светих за април" о. Јустина ћелијског, издање манастира Ћелије 

ЖИТИЈЕ ПРЕПОДОБНОГ ОЦА НАШЕГ
АКАКИЈА НОВОГ АТОНСКОГ

               Преподобни Акакије родио се у Епиру у селу Голици од простих али побожних родитеља, и на светом крштењу добио име Анастасије. Још као дечаку њему умре отац, и он остаде сироче са млађим братом и мајком. Зато је морао да се посвети домаћинству, те није имао времена да учи књигу, иако је то много желео. Тако он остаде неписмен. Но у накнаду за то Небески Творац га умудри вишњом мудрошћу и огради Својим страхом.
               Анастасије са нарочитом ревношћу и љубављу похађаше цркву Божју, и тамо пажљиво слушаше читање светог Јеванђеља и поучне беседе о савршеном јеванђелском животу и о светим подвижницима који тај живот остварише испосништвом. Све то загреваше његово младо срце, те се он стараше да подражава узвишени живот, указан Господом Христом у Његовом светом Јеванђељу.

среда, 9. мај 2012.

Актуелно: Став о прослави 9. маја


Писма читалаца


ШТА ЗА СРБЕ ПРЕТСТАВЉА ПРОСЛАВА 9. МАЈА?

Прошло је скоро 70 година од завршетка Другог Светског рата. Крај овог рата значио је и крај Краљевине Југославије. На простору целе Краљевине Југославије дошло је до најтрагичнијег крвавог комунистичког преврата изведеног уз усрдну подршку западних „савезника“ и зверолике Стаљинове Црвене Армије. Данас, деветог маја република Србија на највишем државном нивоу ову истинску историјску трагедију прославља као тријумф некакве слободе. Зар смо заборавили у какво су зло и пропаст, овим „тријумфом“, ушле Србија и Источна Европа? Зар смо заборавили да се наводном победом добра и слободе над злом фашизма у Србији и Источној Европи зацарило још веће зло комунизма у којем су Србија и народи Источне Европе пола века на најсвирепији начин уништавани и мучени. Од овог дана су најужасније зло богоборног Совјетског Савеза, оваплоћена звер Стаљин и његова злочиначка хорда – Црвена Армија проглашени херојима и ослободиоцима.

понедељак, 7. мај 2012.

Чудесно пронађени портрет св. Варнаве српског, патријарха - мученика


Овај портрет оца нашег свештеномученика Варнаве обретен je у Београду чудесним образом. Пронађен је бачен на улици уз неки отпад, старудије и шут. Пронашао га је чтец Урош Манчић који наводи да је на необјашњив, чудесан начин са прилично великог растојања, у пролазу, његов поглед био привучен овим портретом између мноштва старих бачених ствари. Иначе, портрет је рађен ретком техником веома финог уметничког ретуширања фотографије темперама на картону. Са обзиром на то он има и уметничку вредност. Урађен је почетком тридесетих година у време када је св. Варнава већ постао Српски Патријарх јер је млад, а на њему су бели клобук и зелена архијерејска мандија - знамења Српског Патријарха. На полеђини портрета изшврљане су увреде светитељу Божијем очито од стране безбожних комуниста јер су уз подругљиве натписе нацртане петокраке. Ови натписи на полеђини очигледно нису исписани новијег датума него носе жалосни печат безбожног, комунистичког периода историје наше многострадалне отаџбине. Чудесно обретени портрет патријарха - мученика Варнаве уручен је његовом преосвештенству Владики Акакију. 
Ово чудесно обретење портрета може се сматрати и првим малим али очигледним чудом, тачније светитељевом подршком покренутој иницијативи за канонизацију, тј. прибројавању од стране Српске ИПЦ св. патријарха Варнаве збору светих свештеномученика.

Фотографија овог чудесно обретеног портрета коју овде на нашем блогу ексклузивно објављујемо претрпела је неке незнатне фото-шоп корекције уклањања мноштва мањих механичких оштећења, додавања натписа и оквира. 
Свети Варнаво моли Бога за нас!