Странице

понедељак, 30. мај 2011.

У славу двојице православних монараха – руског и србског!



Виктор Саљник, Светлана Авласович

Нема веће љубави од оне
кад неко положи свој живот за пријатеље своје
Посвећено спомену Венценосних Царских Мученика

Као новога Ноја, устројитеља спасења руском народу и чувара земље србске, показа те Господ, о Николаје, који православнима дајеш победу, да се сви сећамо твојих подвига и да ти сви заједно певамо: Радуј се Николају, Боговенчани Царе и велики страстотрпче!
(Из Акатиста светом Цару Мученику Николају)

Године 1936. у граду Харбину у Кини подигнута је спомен-капела посвећена Цару-Мученику Николају и другим Руским Царским Мученицима, као и убијеном Краљу Југославије Александру Ι. Капела је подигнута трудом руских емиграната и у то време била је прво и једино такво здање у свету. То што је била посвећена двојици монарха – руском и србском – није случајно: судбине ове двојице људи међусобно су испреплетене у сећању руских емиграната, нарочито оних којима је после Грађанског уточиште пружила Србија. Име Цара Николаја тесно је повезано са именом Краља Александра. Данас када славимо спомен светих Царских Мученика, присетимо се и пријатељства ове двојице православних владара, и замислимо се над трагичном сличношћу њихових животних путева.

среда, 25. мај 2011.

Архиепископ Андреј Рокландски - ученик стараца Оптинских


Приснопамјатни Владика Андреј,
 Архиепископ Рокландски

Житије Архиепископа Андреја Рокландског

Ране године

Архиепископ Андреј, у свету Адријан Румаренко, рођен је у граду Ромни, Полтавска област, Украјина, 1893. године. У беседи, приликом свог рукоположења за епископа рекао је следеће: „Одрастао сам у побожној породици… Био сам ограђен  Православним начином живота који је генерацијама стварала Света Русија. У нашој породици живот је текао по Црквеном календару, према годишњем Црквеном кругу. Црквени Празници били су, може се рећи, као путокази живота. Код куће смо редовно имали божанствене службе, и то не само молебне него и свеноћна бденија, такође… Када се сетим тих година, пред мене неизбежно изађе незаборавна слика: рано јутро, још увек је мрак, тек што сам се пробудио, и видим испред икона полуосветљених светлошћу кандила, моју мајку, како се већ дуго моли. Још већи утисак су на мене оставиле рано - јутарње Божанствене службе на које нас је наша мајка често водила без обзира какво је време, да ли је јесен или зима! После ових Божанствених служби човек је осећао неко ванредно надахнуће, неку врсту тихе радости.

недеља, 15. мај 2011.

ЧИПИЗАЦИЈА



Од редакције СрбинИП: У Русији ће се ускоро појавити јединствени електронски пластични документ - нова универзална електронска карта (Универсальная электронная карта (УЭК). На овом основном средству идентификације, тј. личној карти, чуваће се информације о свим документима који постоје код грађанина: пасошки подаци, подаци из возачке дозволе, осигуравајуће полисе, здравствена књижица. Уз то, осим функције потврђивања идентитета у свим приликама користиће се и као инструмент плаћања тј. универзални финансијски инструмент - банковна картица која ће моћи да се користи и у Русији, и у иностранству. 

Предлажемо вашој пажњи посланицу Архијерејског Синода РИПЦ у вези са доношењем закона о Универзалној електронској карти (УЕК) од стране власти Руске Федерације.

Обраћање Архијерејског Синода
чедима Руске Истински Православне Цркве
и свим православним хришћанима
у вези са доношењем закона о универзалној електронској карти (УЕК)
од стране власти Руске Федерације.

Архијерејски Синод Руске Истински Православне Цркве, одговарајући на широко изражену забринутост и протесте чеда Цркве изазване доношењем закона о Универзалној електронској карти (УЕК) од стране власти Руске Федерације, сматра за неопходно да изрази свој протест и став у односу на одлуку која је донета.
Видимо да се доношење закона о УЕК остварује без учешћа грађана Русије и без узимања њиховог мишљења у обзир. Тако се у потпуности игнорише протест значајног дела друштва који себе сматра традиционално православним. Закон се доноси само у бирократској процедури, без разматрања у Државној Думи РФ или општенародног изјашњавања. Ово је очигледно још једна законодавна етапа у процесу који води ка остварењу тоталне контроле над личношћу грађанина и потчињавању његовог живота условима који се приближавају успостављању глобалног светског поретка. У извештају "Глобализација као инструмент стварања нове Вавилонске куле" који је прочитан на Светом Сабору Руске Истински Православне Цркве (2008) чедима наше Цркве скренули смо пажњу на суштину појаве која носи назив "глобализација":

четвртак, 5. мај 2011.

Два Архијереја из Бостонског Синода прешли у Синод Грчке ИПЦ


Митрополит Мојсије

Два епископа из Бостонског Синода (HOCNA) Његово Високопреосвештенство Мојсије Митрополит Портландски (Орегон) и Преосвећени епископ Сергије Ликломендски (Калифорнија) прешли су у јурисдикцију Епархијског Синода Цркве Истинских Правсолавних Хришћана Америке, под председавањем Његовог Високопреосвештенства Павла, Митрополита Америчког. 
На основу одлуке Светог Синода Грчке ИПЦ под председавањем Његовог Блаженства Архиепископа Калиника Атинског и целе Јеладе, на синодском заседању у Атини које се одржало у уторак 3. маја по грађанском календару ова двојица архијереја примљени су у канонски састав Грчке ИПЦ, тј. Америчке Митрополије уз чин хиротесије која ће се ускоро над њима обавити. Двојица архијереја ће убрзо отпутовати у Грчку ради реализације хиротесија где ће остати  око две недеље и ради упознавања  са епископатом, клиром и верујућима Грчке ИПЦ. Ова двојица епископа произилазе из Бостонског Синода те је ради појашњења читаоцима нашег блога необходно рећи неколико речи о његовој спорној каноничности:

Света Православна Црква Северне Америке (Бостонци или HOCNA)