Јеромонах Акакије
КАКО СУ КОМУНИСТИ ПОСТАВИЛИ СВОГ ПАТРИЈАРХА НА ЧЕЛО СПЦ?
(На фотографији црвени "патријарх" Герман)
По упокојењу последњег канонски изабраног Патријарха Гаврила Дожића, безбожна комунистичка власт се потрудила да на чело Српске Цркве поставе према њеним захтевима попустљивијег епископа. Природни и од свих прихваћен наследник покојног патријарха Гаврила био је митрополит Скопљански Јосиф. Поред њега део епископата је био, да за патријарха буде изабран митрополит Дабро – Босански Нектарије Круљ. Избори су заказани 10. јуна 1950. године. Комунистчки режим је за кандидата хтео да наметне епископа Злетовско – Струмичког Викентија Проданова. Пошто режим није успео да сломи Сабор епископа, да у тројни предлог уђе њихов кандидат, против чије кандидатуре је нарочито био против митрополит Јосиф, уз помоћ УДБ-е спречили су долазак највећег броја чланова Изборног сабора, и тако онемогућили његов рад. Идуће заседање Изборног сабора заказано је за 30. јун 1950. У међувремену УДБ-а уклања двојицу најреалнијих кандидата: митрополита Јосифа хапсе и одводе у заточеништво у манастир Жичу, а на митрополита Нектарија извршују притисак да се одрекне своје кандидатуре, на шта овај и пристаје. Застрашени таквом бруталношћу комунистичких власти остали епископи у тројни предлог поред двојице митрополита Загребачког Дамаскина и Црногорско – Приморског Арсенија, стављају и епископа Викентија Проданова. Тако, уз велики притисак УДБ-е Викентије Проданов, са само једним епископским гласом, бива изабран за патријарха. Иако у свему послушан властима, новоизабрани патријарх Викентије се одупирао неким Титовим замислима, као што је на пример стварање македонске цркве. Он се није дуго задржао на патријаршијском престолу, после осам година је умро.
У БОРБУ ПРОТИВ З.О.Г мрскких циониста ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ
ОдговориИзбришиИако је патријарх Викентије био комунистички фаворит, он није испунио сва њихова очекивања. Наиме, он се успротивио Титовом плану стварања некакве македонске нације којој је у ту сврху требала сопствена македонска православна црква. Викентије ту Титову наредбу није испунио. Постоји сумња да није умро природном смрћу. Тито га је елиминисао.
ОдговориИзбришиНа заседању Светог архијерејског сабора СПЦ 17. јула 1958. године, патријарх Викентије одбио је да прочита унапред припремљену одлуку коју су написале комунистичке власти, по којој би Сабор наводно признао аутокефалност тзв. Македонске православне цркве. Његови савременици причају да је патријарх Викентије жив и здрав заспао, а мртав освануо, после сусрета са комунистичком врхушком и Јосипом Брозом, који су га, петнаестак дана од заседања Сабора, позвали да им објасни зашто је одбијена аутокефалност МПЦ.